×

Ikke medlem?
Bli medlem her

×

Samordnet skatte- og avgiftsforvaltning gir milliardgevinst

PwC (PricewaterhouseCoopers AS) har foretatt en samfunnsøkonomisk analyse av en samordnet skatte- og avgiftsforvaltning og kommet frem til at samfunnet kan frigjøre ressurser for over 7,4 milliarder kroner i løpet av en 15-årsperiode.


Utgangspunktet er oppdragsbrevene fra Finansdepartementet, og omfatter innlemmingen av Statens innkrevingssentral, oppgaver fra Kartverket, oppgaver fra Toll og overføring av Skatteoppkreverfunksjonen (SKO). Selv om det er snakk om betydelige beløp, synes SkL at det er en stor svakhet at analysen kun tar for seg de anbefalte løsningene til Finansdepartementet, og ikke alternative konsepter for skatte- og avgiftsforvaltningen. Alternative måter å løse oppgavene på, burde også vært utredet.

Videre er heller ikke SKO-saken avgjort, og SkL har vært opptatt av at rapporten er tydelig på hva gevinsten vil være uten en overføring av SKO. PwC har sett på både kostnader og gevinster, og analysen viser et positivt resultat på over 7,4 milliarder over 15 år som samfunnet får i frigjorte ressurser. Det er spesielt utsatt avregning for innførselsmerverdiavgift, datasystemet SAFIR og overføring av SKO som er drivere for gevinsten. Uten SKO viser analysen et positivt resultat på ca. 2,8 milliarder.

I rapporten har også ikke prissatte virkninger blitt vurdert, det vil si virkninger som ikke lar seg måle i kroner. Den positive vurderingen er at endringene vil gi et tydelig kontaktpunkt med bedre publikumstjenester, administrative besparelser i dialogen med det offentlige, mer effektiv kontrollvirksomhet og økt likebehandling. På minussiden er det pekt på større koordinerings- og samhandlingsbehov.

PwC har også foretatt en usikkerhetsanalyse. Størst usikkerhet er knyttet til endret reallønnsvekst, kostnader knyttet til modernisering av systemene, forvaltningskostnader (årlig lønnskostnad og antall årsverk) og forenklingskostnader for innbyggere og næringslivet. PwC mener det kreves urealistiske store utslag på usikkerhetsfaktorene for at det ikke skal være samfunnsøkonomisk lønnsomt. De vurderer derfor resultatet som robust.

Les rapporten Samfunnsøkonomisk analyse – Samordnet Skatte- og Avgiftsforvaltning


Share Share Share

Medlem

Vinnere av ipad og høyttaler

SkL har i høst hatt vervekampanje. Nå kan vi endelig avsløre heldige vinnere av ipad og høyttaler.

SkL blir en del av Delta

Etter et vellykket prøveår har et enstemmig landsstyre i SkL besluttet å bli en selvstendig organisasjon i Delta.

Hans-Erik Skjæggerud ny YS-leder

YS-kongressen valgte i dag Hans-Erik Skjæggerud til ny leder.
Lizzie Ruud Thorkildsen er valgt som ny nestleder.

SkL - Skatteetatens Landsforbund

Lakkegata 23
0187 Oslo
Kart

Denne siden benytter cookies

Vi bruker informasjonskapsler (cookies) for å støtte din brukererfaring. Ved å fortsette å bruke vårt nettsted, samtykker du til vår bruk av inforsjonskapsler. Detaljer

 

Tlf: 21 01 36 98
Epost: post@skl.no

 

Tlf: 21 01 36 98
Epost: post@skl.no

Utviklet av Imaker as